ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 06.03.2018

1. Uygurlar Çin bayramlarını kutlamaya zorlanıyor 
2. Çin'den 1 trilyon yuanlık savunma bütçesi 
3. ABD'den Çin'i kızdıracak Vietnam hamlesi 
4. Merkel: Çin'e karşı Fransa ile beraber mücadele edeceğiz 
5. Rusya ve Çin, uzayda işbirliği yapacak 
6. Güney Kore'den Kuzey'e tarihi ziyaret
7. Yüzlerce Uygur bayan Afrine gidiyor

Bu haber 24 kez okunmuştur.

1.      Uygurlar Çin bayramlarını kutlamaya zorlanıyor

Çin basınında yer alan habere göre, Çin yönetimi Doğu Türkistan genelinde Uygurları Çin'in geleneksel Panus Festivalini kutlamaya zorluyor. Uygurların yaşadığı bölgelere gönderilen Çinli memurlar "bayramı Uygurlarla beraber kutlayalım!" Sloganıyla çeşitli etkinlikler düzenliyor.  

Konuyla ilgili açıklama yapan Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi (ETIC) başkanı Karakaş, "işgalci Çin Doğu Türkistan'da Uygurların milli değerlerini hiçe sayarak baskı politikalarını devam ettiriyor. Uygurların Han Çinlilerine ait bir bayramı kutlamaya zorlanması Uygurlara yönelik kültürel soykırımın canlı kanıtıdır. Çin'in bu tür uygulamaları Doğu Türkistan halkına mutluluk getirmiyor, sadece halkı kin ve nefrete sürüklüyor." Dedi.  

2.      Çin'den 1 trilyon yuanlık savunma bütçesi

Çin, önümüzdeki yıl için savunma bütçesini 1,11 trilyon yuan (175 milyar dolar) olarak açıkladı. Bu geçen yıla kıyasla yüzde 8 oranında artış anlamına geliyor. Savunma bütçesini artırma kararı Çin'in bölgesel rakiplerini kaygılandırabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=VaXO75MrZn8

3.      ABD'den Çin'i kızdıracak Vietnam hamlesi

ABD uçak gemisi, 1975 yılından bu yana ilk kez Vietnam'da. 6 bin kişilik Amerikan askeriyle yapılan dev çıkarmanın Çin'i kızdırması bekleniyor.

https://www.youtube.com/watch?v=pp-5b3NbW6U

4.      Merkel: Çin'e karşı Fransa ile beraber mücadele edeceğiz

Almanya Şansölyesi Angela Merkel yaptığı açıklamada Sosyal Demokratların muhafazakarlarla koalisyon ortağı kabul etmesinin ardından Suriye'deki savaş ve Çin ile rekabet konularında Fransa ile beraber mücadele edeceklerini açıkladı. 

5.      Rusya ve Çin, uzayda işbirliği yapacak

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roskosmos) ve Çin Ulusal Uzay İdaresi Ay ve uzay araştırması alanında işbirliği anlaşmasını imzaladı. İlgili anlaşmanın Tokyo’da düzenlenen Uluslararası uzay araştırma forumunda imzalandığı bildirildi.

6.      Güney Kore'den Kuzey'e tarihi ziyaret

Kuzey Kore Lideri Kim Yong Un, ilk kez Güney Koreli üst düzey heyeti ülkesinde ağırladı.

Un, heyet için verdiği özel davette, her iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeyi ve ulusal uzlaşmanın yeni bir tarihini yazmak istediğini söyledi.

7.      Yüzlerce Uygur bayan Afrine gidiyor

Afrin'de TSK'nın Zeytin Dalı Harekatı'na destek için yüzlerce Uygur bayan bugün İstanbul'dan yola çıkarak Afrin sınırına gidiyor.