ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 29.03.2018

1. Eğitim merkezin'de Domuz kellesi mecburi yediriliyor.
2. Rus işgali Kırım’da tarımı yok ediyor
3. yangında en az 68 kişi hayatını kaybetti.
4. Trump: Kuzey Kore ile ilgili gelişmeler sevindirici ancak temkinliyiz
5. MGK zirvesinde Menbiç mesajı
6. Facebook'tan veri politikasında değişiklik

Bu haber 39 kez okunmuştur.

1.      Eğitim merkezin'de Domuz kellesi mecburi yediriliyor

Doğu Türkistan'dan gelen bilgilere göre Eğitim merkezi adı verkedikleri hapishanelerde Uygur Türklerine 21 saat görültü işkencesi ve günde sadece 3 saat uyuma izni verilmesinin yanı sıra, yiyecek olarak domuz kellesi ve iç organları verildiği bildirildi.

konuya ilişkin sert açıklama yapan ETİC başkanı karakaş: Dünya tarihin'de böyle bir zulmün yaşanmadığını, Çin baskılarının artık dayanamaz hale geldiğini ve Dünya kamuoyunun bu zulme sessiz kalmaması gerektiğini ifade etti.

2.      Rus işgali Kırım’da tarımı yok ediyor

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov, Kırım'ın Rusya tarafından işgali devam ettiği sürece, tarım alanındaki olumsuz durumun daha da ağırlaşacağı, dolayısıyla yarımadada geleneksel olarak tarımla uğraşan etnik Ukrainler ve Kırım Tatarlarının yarımadanın dışına itileceği fikrini ifade etti.

3.      yangında en az 68 kişi hayatını kaybetti

Venezuela'nın Carabobo eyaletinde yaşanan bir cezaevi isyanı sırasında çıkan yangında en az 68 kişi hayatını kaybetti.

Kaçma teşebbüsünde bulunan tutukluların yataklarını yakmasıyla başlayan olayda çok sayıda mahkumun duman zehirlenmesinden öldüğü belirtiliyor.

4.      Trump: Kuzey Kore ile ilgili gelişmeler sevindirici ancak temkinliyiz

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un Çin'e yaptığı resmi ziyaretin olumlu geçmesine sevindiğini ancak yaptırımların süreceğini söyledi.

5.      MGK zirvesinde Menbiç mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Beştepe'de toplandı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantıda Menbiç'teki teröristlerin bölgeden uzaklaştırılması gerektiği, aksi takdirde Türkiye'nin inisiyatif kullanacağı belirtildi.

6.      Facebook'tan veri politikasında değişiklik

İzinsiz veri kullanımı skandalıyla gündeme bomba gibi düşen ve milyarlarca Dolar ceza ödeme riskiyle karşı karşıya kalan Facebook'un hisseleri birkaç günde 100 milyar Dolar değer kaybetti. Veri ihlalleriyle güvenilirliğini önemli ölçüde kaybeden sosyal medya devi kullanıcılarına verileri üzerinde daha çok kontrol hakkı tanıyacak bir dizi değişikliğe gideceğini açıkladı.