ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 26.03.2018

1. Frandaki Uygurlara Çin baskısı
2. 87 yaşındaki dede'ye Çin işkencesi
3. Çin savaşamı hazırlanıyor?
4. Suudi Arabistan'a balistik füze saldırısı
5. Katalonya'da binlerce kişi sokağa indi
6. TSK: Afrin'de tamamen kontrol altında

Bu haber 33 kez okunmuştur.

1.      Frandaki Uygurlara Çin baskısı

RFA'nın haberine göre Çin istihbaratı Franda'da yaşayan Uygurları tehdit ederek, onlar'ın ev adresleri mail adresleri ve kişisel verileri toplanmaya zorlandı. Fransa vatandaşı veya öğrenci olan Uygular'ın 2017 yılından beri Çin tehdidi altında olduğu bildirildi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan ETİC başkanı Karakaş: Çin'in yurt dışı casusluk eylemleri çoğu kez rezaletle sonuçlanmış olsada, Çin hükümeti uslanmadığını,  Çin bu rezilliğini sadece Doğu Türkistandaki Uygurlara baskı kurarak değil, dünyadaki Tüm uygurları baskısı altına almaya çalıştığını ifade ederek, Bütün Uygurları ve diğer dava arkadaşlarını Çin'e karşı birlik olmaya  çağırdı.

2.      87 yaşındaki dede'ye Çin işkencesi

Çin işgalindeki Doğu Türkistan'ın Yining bölgesin'de 87 yaşındaki ismi açıklanmayan Kazak Türk'ü sözde eğitim merkezi diye adlandırılan hapishanede  1 yıl kaldıktan sonra durumu ağırlaşınca serbest bırakıldı. Kazak dede, içerde olup bitenleri anlatarak kendisine Zorla içki içirdiklerini, Domuzun başını ve iç organlarını yedirdiğini, kafasına taktıkları özel bir kask ile 21 saat gürültü yaptıklarını ve günde 3 saat mecburi susturduklarını ifade etti.

3.      Çin savaşamı hazırlanıyor?

Çin Hava Kuvvetleri sözcüsü Shen Jinke, Çin Ordusu (PLA) Hava Kuvvetleri'nin yakın bir zamanda Büyük Okyanus'un batı kesiminde büyük ölçekli askeri tatbikatlar yapacağını söyledi.

4.      Suudi Arabistan'a balistik füze saldırısı

Başkent Riyad’ın pek çok yerinde büyük bir patlama sesinin duyulmasının ardından Suudi Arabistan İhbariye Televizyonu, Hava Kuvvetleri'nin, Riyad'ın kuzeydoğusunda bir balistik füzeyi imha ettiğini duyurdu.

5.      Katalonya'da binlerce kişi sokağa indi

Katalonya Özerk Yönetimin eski Başkanı Carles Puigdemont'un Almanya'da gözaltına alınmasının ardından Barselona başta olmak üzere tüm Katalonya'da binlerce kişi sokaklara indi. Gecenin geç saatlerine kadar süren gösterilerde zaman zaman polisle eylemciler arasında tansiyon yükseldi.

6.      TSK: Afrin'de tamamen kontrol altında

TSK'dan yapılan açıklamada, Afrin bölgesinde kontrolün tamamen sağlandığını, bölge halkının evlerine dönüşlerini sağlamak için arama tarama çalışmalarının devam ettiği bildirildi