ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 14.02.2018

1. Doğu Türkistanlılara Çin bayramı baskısı
2. Ziraat Bankası`na Çin`den kredi
3. Güney Kore eski Başkanının dostuna 20 yıl hapis
4. NATO Genel Sekreteri'nden Türkiye açıklaması
5. Özbekistan ve Kazakistan habercilikte tek ses olacak
6. Soyuz-2.1a roketi uzay yolculuğuna başladı

Bu haber 15 kez okunmuştur.

1.      Doğu Türkistanlılara Çin bayramı baskısı

Çin işgal güçleri, tüm hak ve özgürlükleri elinden alınan Doğu Türkistan halkına yeni bir absürt uygulama daha getirdi. Daha önce sözde "etnik akrabalık" adı altında her aileye bir Çinli yerleştiren yetkililer, Çin'in geleneksel yeni yıl bayramında Müslüman Türkleri Çince kıyafet giymeye ve Çin'ce yemek yaparak "akrabalarıyla" bir sofrada bayram kutlaması yapmaya zorluyor.

2.      Ziraat Bankası`na Çin`den kredi

Ziraat Bankası, Çin'in en büyük bankalarından China Development Bank ile anlaştığı 600 milyon dolarlık kredinin ikinci dilimi olan 400 milyon dolarlık bölümünün 9 Şubat'ta banka hesaplarına geçtiğini açıkladı.

3.      Güney Kore eski Başkanının dostuna 20 yıl hapis

Güney Kore Eski Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin parlamento tarafından görevinden azledilmesine neden olan danışmanı ve eski dostu Choi Soon-sil'e 20 yıl hapis ve 16.6 milyon dolar para cezası verildi.

https://www.youtube.com/watch?v=lI6-FJTJCqo

4.      NATO Genel Sekreteri'nden Türkiye açıklaması

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Brüksel’deki NATO karargahında düzenlediği basın toplantısında "Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları var. Hiçbir NATO üyesi Türkiye kadar terör saldırısına maruz kalmadı" dedi.

5.      Özbekistan ve Kazakistan habercilikte tek ses olacak

Özbek ve Kazak yetkililer bilgi ve haber aktarımında tek bir alan oluşturulması konusunu görüşmek üzere biraraya geldi. Toplantıda iki devletin sınırında televizyon ve radyo programlarının serbestçe yayınlanması anlaşması konusu da ele alındı.

6.      Soyuz-2.1a roketi uzay yolculuğuna başladı

Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nden, Uluslararası Uzay İstasyonu'na gıda, yakıt ve su yüklü kargoları götürecek Soyuz-2.1a roketi fırlatıldı.