ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 13.02.2018

1. Uygurları Çin'e iade etmeyin
2. Çin de "Esad" dedi
3. Güney Kore'de olimpiyatlarda nörovirüs alarmı
4. Pentagon’dan terör örgütü PYD/PKK için 550 milyon dolar
5. Putin, Abbas ile görüştü  
6. Özbekistan-Kırgızistan Sınır anlaşması yürürlüğe girdi

Bu haber 46 kez okunmuştur.

1.      Uygurları Çin'e iade etmeyin

Malezya Başbakan Yardımcısı Ahmed Zahid Hamidi, ülkelerinde tutuklu 11 Uygur hakkında polis soruşturması başlatıldığını ve soruşturma sonucuna göre onlar hakkında karar vereceğini açıkladı. Ayrıca, ülkesinin Çin'den iade talebi aldığını belirten Hamidi, iki ülke arasında önceden imzalanan iade anlaşması var olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi (ETIC) başkanı Abdücelil Karakaş, Malezya hükümetini uluslararası hukuka uyarak, ülkesine sığınan bu Uygurları Çin' iade etmemeye çağırdı. O şunları ifade etti: "binlerce Uygur, Çin işgal güçlerinin Doğu Türkistan'daki akıl almaz zulüm ve baskılarından kaçarak hayatını kurtarmak için yurtdışına sığınmak zorunda kaldı. Ancak, bazı devletler Çin'in siyasi ve ekonomik etkisi altında onları gözaltına alıyor, hapsediyor ve hatta Çin'e iade ediyor. Daha önce Çin'e geri gönderilen Uygurların keyfi tutuklama, işkence ve hatta idamla karşı karşıya kaldığı ortada. Uygurları devletler arasındaki ticari ilişkilerin kurbanı olamaması lazım. Uluslararası kamuoyunu bu Uygurların Çin'e iade edilmemesi için gerekli tedbirleri lamaya çağırıyoruz."

2.      Çin de "Esad" dedi

Suriye'de 2011'den bu yana devam eden iç savaş, çok uluslu bir boyut kazanırken, Çin'den konuyla ilgili kritik bir açıklama geldi. Çin'in Şam Büyükelçisi Çi Çianjin, ülkesinin Suriye'ye aktif katılım zamanının geldiğini duyurdu. 

https://www.youtube.com/watch?v=fuEu6gD9rRo

3.      Güney Kore'de olimpiyatlarda nörovirüs alarmı

Güney Kore'de düzenlenen 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları sırasında "nörovirüs" adı verilen virüsün bulaştığı vaka sayısı 194'e ulaştı. Şiddetli karın ağrısı, ishal ve kusma gibi belirtilerle ortaya çıkan virüs için tıbbi tedavi gerekmiyor.

4.     Pentagon’dan terör örgütü PYD/PKK için 550 milyon dolar

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 2019 yılı için hazırlanan bütçe tasarısında DEAŞ ile mücadele kapsamında, SDG ismini kullanan PYD/PKK'ya eğit-donat için 300 milyon, “DEAŞ karşıtı misyona ilişkin sınır güvenlik ihtiyaçları” için de 250 milyon dolar olmak üzere toplam 550 milyon dolar ayırdı.

5.      Putin, Abbas ile görüştü 

Putin ile bir araya gelen Filistin Devlet Başkanı Abbas, ABD’nin Ortadoğu görüşmelerinde tek arabulucu rolüne sahip olmasını istemediklerini belirtti.

6.      Özbekistan-Kırgızistan Sınır anlaşması yürürlüğe girdi

Özbekistan ile Kırgızistan arasında sınır bölgelerinde güven arttırıcı önlemlere ilişkin anlaşma yürürlüğe girdi. Bağımsızlık yıllarında belirlenemeyen sınır çizgisinden dolayı Özbekistan ile Kırgızistan arasında uzun yıllar çeşitli gerginlikler yaşanmıştı.