ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 08.02.2018

1. Dinsizleştirme operasyonu yürütülüyor
2. Çin zulmünü anlatmak için yürüdü
3. Çin savaş uçaklarını Doğu Çin Denizi'ne gönderdi
4. Almanya'da koalisyon görüşmelerinde anlaşma sağlandı
5. Kazakistan, Türkiye'ye deniz seferlerini artıracak
6. Brezilya’da köle gibi çalıştırılan 35 bin kişi kurtarıldı

Bu haber 68 kez okunmuştur.

1.            Dinsizleştirme operasyonu yürütülüyor

Kendi Anayasasında tüm vatandaşların dini özgürlük haklarının yasalar tarafından garanti edileceğini iddia eden Çin, yasalarını ihlal ederek Doğu Türkistan'da dini yok etmeye ve Uygur Müslümanlarını asimile etmeye çalışıyor. Çin işgal güçleri, Kaşgar ilinin Maralbeşi ilçesinde, "dini kararlı bir şekilde reddetme, dine inanmama" sloganlarıyla dinsizleştirme operasyonu yürütüyor.

2.            Çin zulmünü anlatmak için yürüdü

Doğu Türkistan'daki Çin zulmüne itiraz etmek ve onu Türk kamuoyunu anlatmak amacıyla, 19 Ocak'ta İstanbul'dan yürüyerek yola çıkan Uygur Türkü Habibe Hoca 1 Şubat'ta Ankara'ya geldi ve Yürüyüşünü başarıyla tamamladı. Ankara'da temaslarını sürdüren Habibe Hoca, Kamu – Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk,Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli  tarafından kabul edildi.

3.            Çin savaş uçaklarını Doğu Çin Denizi'ne gönderdi

Çin Hava Kuvvetleri, ABD'nin ocak ayındaki "provokasyonu"na karşı reaksiyon göstermek amacıyla Rus yapımı Su-35 gelişmiş savaş uçaklarını Doğu Çin Denizi'ne gönderdiğini açıkladı.

4.            Almanya'da koalisyon görüşmelerinde anlaşma sağlandı

Almanya'da uzun süredir devam eden koalisyon görüşmelerinde, Başbakan Merkel'in Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti arasında anlaşma sağlandı.

5.            Kazakistan, Türkiye'ye deniz seferlerini artıracak

Kazakistan Yatırım ve Kalkınma Bakanı JenisKasımbek, 2017'de Aktau Limanı'ndan Türk limanlarına deniz taşımacılığının 35 bin tona ulaştığını ve bu yıl rakamın 3 kat artacağını söyledi.

6.            Brezilya’da köle gibi çalıştırılan 35 bin kişi kurtarıldı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Brezilya İş Gücü Takibat Bürosu, Brezilya'da son 15 yılda "köleliğe benzer şartlarda" çalıştırılan 35 bin kişinin bu durumdan kurtarıldığını bildirdi.