ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 28.03.2018

1. Çin Terör devletler listesini açıkladı
2. Çin Uygurların tarihini yok ediyor
3. Çinlilerden Çin hükümetine isyan
4. Kazakistan Kaşagan sahasında 2.5 milyon ton petrol üretildi
5. NATO'dan Rusya'ya yaptırım
6. Çin ve ABD, gerilimi azaltmak için masaya oturdu

Bu haber 36 kez okunmuştur.

1.      Çin Terör devletler listesini açıkladı

Çin teröre destek veren 26 ülkenin listesini açıkladı. İçinde Türkiye , Kazakistan ve rusya gibi ülkelerinde bulunduğu 26 ülkenin giriş çıkış mühürleri Uygur Türklerinn pasaportlarında bulunduğu takdirde, tutuklanacağı ve 7 ila 10 yıl arası hapis cezasına çarptırılacağı bildirildi.

2.      Çin Uygurların tarihini yok ediyor

Çin hükümeti Doğu Türkistanda Türk İslam Medeniyeti ve Uygur tarihine ait eserleri ve Türk yazarların kitaplarını toplayıp yakıyor.kitapları toplanan yazarlar arasında Ulusal Türk yazarlar birliği ödüllü Muhtar Şahanov ve Cengiz Aytmatov'un kitaplarıda bulunuyor.

3.      Çinlilerden Çin hükümetine isyan

Komünist Çin hükümetinin sürgün ettiği uluslararası insan hakları savunucusu Yan Jiyan Li 20 Mart 2018 günü BM'nin 37.oturumunda söz alarak,Çin komünist partisinin devrim yaptığı 1949 yılından bu yana,korkunç asimilasyon programları yürüterek insan haklarını ayaklar altına aldığını belirtti. Li  Çin'in asimilasyon programlarının ve insan hakları ihlallerinin bugünde artarak sürdüğünü söyledi.

4.      Kazakistan Kaşagan sahasında 2.5 milyon ton petrol üretildi

Kazakistan’ın Kaşagan Petrol Sahası’ndan bu yıl yaklaşık 2,5 milyon ton petrol ve 1,5 milyar metreküp gaz üretildi.

5.      NATO'dan Rusya'ya yaptırım

İngiltere'de Rus ajan Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesine ilişkin Rusya'ya bir tepki de NATO'dan geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Rusya misyonunda yer alan görevli sayısının 30'dan 20'ye indirildiğini, 7 Rus diplomatın akreditasyonunun da iptal edildiğini duyurdu.

6.      Çin ve ABD, gerilimi azaltmak için masaya oturdu

Ticarette karşılıklı sert açıklamalar yapan ABD ve Çin'in, olası bir ticaret savaşını önlemek amacıyla görüşmeler yürüttüğü açıklandı.