ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 27.03.2018

1. Ausrtralyadaki Uygurlardan Çin'e karşı protesto
2. Çin'e ABD vergisi ağır geldi, yardım istedi
3. 'Kuzey Kore lideri Kim ilk yurtdışı ziyareti için Çin'de'
4. Çin, Orta Asya'da toprak satın alıyor
5. Mısır muhalefetin boykotu altında sandığa gitti
6. AB ve ABD Rus diplomatları sınır dışı ediyor

Bu haber 36 kez okunmuştur.

1.      Ausrtralyadaki Uygurlardan Çin'e karşı protesto

Avustralya'da faaliyet gösteren Uygur dernekleri, Doğu Türkistandaki Sözde eğitim merkezi adı verdikleri hapishanelerdeki Uygurların ağır ve zor durumu sebebiyle Çin'i protesto etti.

2.      Çin'e ABD vergisi ağır geldi, yardım istedi

Çin, Dünya Ticaret Örgütü (WTO) üyelerine bugün çağrı yaparak, ABD'nin örgütü "tahrip etmesine" engel olmalarını ve Çin'in fikri mülkiyet hırsızlığı yaptığı iddiaları üzerine ABD'nin getirdiği gümrük vergilerine karşı çıkmalarını isteyerek, canavarın kafesine geri tıkılması gerektiğini söyledi.

3.      'Kuzey Kore lideri Kim ilk yurtdışı ziyareti için Çin'de'

Pekin'e gelen özel trenden inenlerin çok büyük bir başkanlık konvoyuyla geçiş yaptığına dair görüntülerin ardından Bloomberg Kim'in Çin'e sürpriz ziyaret yaptığını duyurdu.

4.      Çin, Orta Asya'da toprak satın alıyor

2013 yılından itibaren Çin hükümeti Orta Asya'da geniş topraklar satın alıyor. Çin, İpek Yolu'nu canlandırma projesi olan "Bir Kuşak Bir Yol" projesi kapsamında özellikle Tacikistan ve Kazakistan'da büyük ölçekli araziler satın alarak tarım faaliyetleri yürütüyor.

5.      Mısır muhalefetin boykotu altında sandığa gitti

Mısır'da halk, sandık başına gitti. Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi'nin seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor fakat önemli olan katılım oranının ne olacağı. Çünkü güçlü muhalif isimlerin tamamı seçimleri boykot etti.

6.      AB ve ABD Rus diplomatları sınır dışı ediyor

İngiltere'de yaşayan Rus ajana suikast girişiminin ardından Moskova - Londra hattında başlayan diplomatik gerilime, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği de katıldı. AB üyesi devletler toplamda 30'dan fazla Rus diplomatı "Persona Non Grata" ilan ederken, Birlik dışından Ukrayna 13, Kanada, 4, Arnavutluk 2 Rus diplomatı sınır dışı edeceğini duyurdu.