ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 23.03.2018

1. Çin’den Uygurlar’a tehdit!
2. Boko Haram 106 çocuğu serbest bıraktı
3. Kazakistan'da bir yerin ismine daha Türk kelimesi getiriliyor
4. Brexit ile tam bağımsızlığa koşan İngilizlere kötü haber
5. Trump, Çin'e ceza niteliğindeki ticari tedbirleri açıklayacak
6. Fransa'da kamu çalışanları öfkeli

Bu haber 45 kez okunmuştur.

1.      Çin’den Uygurlar’a tehdit!

Fransa akşam gazetesinde “Çin Avrupa’da Yaşamakta Olan Uygurların İzini Nasıl Sürüyor” başlığıyla bir makale yayınlandı.

Makalede Çin’in Fransa Almanya ve Türkiye’de, Çin pasaportu ile yaşamakta olan veya yaşadığı ülkenin vatandaşlığını kazanan Uygurların,  Çin’in takib ve tehditleriyle karşı karşıya kaldıkları yer alıyor.

2.      Boko Haram 106 çocuğu serbest bıraktı

Şubat ayında Nİjeryalı kızları okuldan kaçıran Boko Haram örgütü Çarşamba günü tümünü serbest bıraktı. Nijeryalı yetkililer para ödendiği veya takas yapıldığı iddialarını yalanlıyor.

3.      Kazakistan'da bir yerin ismine daha Türk kelimesi getiriliyor

Güney Kazakistan Eyaleti Valisi Canseyit Tüymebayev, Tülkübas ilçesinin adının ‘Türkibası’ olarak değiştirilmesi önerisini desteklediğini söyledi.

4.      Brexit ile tam bağımsızlığa koşan İngilizlere kötü haber

Brexit ile ülkelerinin yeniden bağımsızlığa kavuşacağını ileri süren ve bunun simgesi olacak olan pasaportların orjinal mavi rengine dönecek olması ile gururlanan İngilizler, pasaportları Fransız-Hollandalı bir şirketin imal edeceğini öğrenince hüsrana uğradılar

5.      Trump, Çin'e ceza niteliğindeki ticari tedbirleri açıklayacak

ABD Başkanı Trump'ın, ülkesinin teknoloji ve ticaret sırlarını çaldığı gerekçesiyle Çin'e milyarlarca en az 50 milyar dolarlık ek gümrük vergisi ve yatırım kısıtlamaları getireceği bildirildi

6.      Fransa'da kamu çalışanları öfkeli

Fransa'da hükümetin kamu bütçesinde kesintiye gitmeyi öngören reform paketi on binleri sokağa döktü. Sendikaların genel grev çağrısı üzerine ülke çapında yaklaşık 200 bin kişi ulaşım, sağlık ve eğitim bütçelerini kapsayan kesinti planlarınI protesto etti.