ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 22.03.2018

1. ÇİN İSTİHBARATININ TÜRKİYE FAALİYETLERİ!
2. Kazakistan, Çin'e ürün ihracatını artırdı
3. Çin ile BAE arasında 1.18 milyar dolarlık enerji anlaşması
4. TEKSAS BOMBACISI KENDİSİNİ PATLATTI
5. Kosova Meclisi'nde 'sınır' gerginliği
6. Facebook'un kurucusu hatasını kabul etti
7. Regaib kandili

Bu haber 47 kez okunmuştur.

1.      ÇİN İSTİHBARATININ TÜRKİYE FAALİYETLERİ!

Alınan bilgilere göre , Çin,istihbaratı için Türkiye hayatı önem taşırken, Çin Türkiyede yaşayan Doğu Türkistanlıları kontrol altında tutarak Doğu Türkistan bağımsızlık hareketini etkisizleştirmek istediği bildirildi.

2.      Kazakistan, Çin'e ürün ihracatını artırdı

Kazakistan Tarım bakanı birinci yardımcısı Arman Evniev ülkesinin 2017 yılında Çin'e yaptığı ürünlerin ihracatının üçte bir oranında artırıldığını açıkladı.

3.      Çin ile BAE arasında 1.18 milyar dolarlık enerji anlaşması

Çin ile BAE arasında yapılan anlaşmaya göre, Çin devlet petrol şirketi PetroChina, Basra Körfezi'ndeki 3 off-shore petrol ve doğalgaz sahasında yüzde 10'luk işletme hakkı payına sahip oldu.

4.      TEKSAS BOMBACISI KENDİSİNİ PATLATTI

ABD'nin Teksas eyaletinde bombalı paketlerle saldırı düzenlediğinden şüphelenilen bir kişi üzerindeki düzeneği patlatarak hayatına son verdi.

5.      Kosova Meclisi'nde 'sınır' gerginliği

Kosova Meclisi'nde Kosova ile Karadağ arasındaki sınırın yeniden belirlenmesi anlaşmasının oylanacağı olağanüstü oturum sırasında, muhalefet partisi "Kendin Karar Al Hareketi" milletvekilleri iki kez gaz bombası attı

6.      Facebook'un kurucusu hatasını kabul etti

Kişisel verilerin usulsüz kullanımıyla ilgili Facebook skandalı giderek büyüyor.

Facebook hesaplarının kişisel bilgilerini izinsiz kullandığı öne sürülen İngiltere merkezli Cambridge Analytica'nın CEO'su Alexander Nix'in görevinden uzaklaştırılmasının ardından Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg hatasını kabul etti.

7.      Regaib kandili

Bugün bir kandil gününe daha erişen İslam alemi bugün Regaip Kandili’ni idrak edecek. Yağmurun toprağa hayat verdiği gibi dualarında hayat bulacağı bu gecede dua bahçesinde yeşeren fidan olmak dileğiyle Regaib kandiliniz mübarek olsun.