ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 21.03.2018

1. Doğu Türkistan'da gün geçtikçe artan baskılar
2. Nevruz, Türk dünyasının her köşesinde coşkuyla kutlanıyor.
3. Çin'in küresel ticarette 'deniz' hamlesi
4. Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin hızla yaşlanıyor
5. SUUDİ VELİAHT PRENSİN ABD ZİYARETİ
6. Eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'ye yolsuzluk gözaltısı
7. Sınır dışı edilen Rus diplomatlar Moskova'ya vardı

Bu haber 43 kez okunmuştur.

1.      Doğu Türkistan'da gün geçtikçe artan baskılar

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan'da Müslüman Uygur türklerinden sonra sıra Kazak Türklerine geldi , Çin'e akraba ziyareti veya çolum çocuklarını almak için giden Kazaklar tutuklanarak hapis cezası veriliyor. ,Kazakistana sığınan aileler ve çocuklar ise gözyaşları için'de babalarını bekliyor.

2.      Nevruz, Türk dünyasının her köşesinde coşkuyla kutlanıyor.

Türk dünyasının en önemli bayramlarından, baharın habercisi olarak kabul edilen Nevruz Bayramı, Bütün Türk devletlerin'de renkli etkinliklerle kutlanırken yurt dışındaki Uygurlar'da bu bayramı unutmuyor. Tüm Dünyada coşkuyla Nevruz bayramı kutlanırken, doğu Türkistanda'ki zulmü ve baskı altındaki Uygur türklerini unutmayanlar'da var.   Nevruz Bayramı dolayısıyla 21 ve 22 ve 23 Mart  tarihlerinde resmi tatil yapılacağı bildirildi.

3.      Çin'in küresel ticarette 'deniz' hamlesi

Çin'in tarihi İpek Yolu'nu yeniden canlandırmayı hedefleyen Kuşak ve Yol Girişimi'ne yönelik altyapı yatırımları hızla devam ederken, Çinli firmaların taşıyan liman yatırımlarıyla girişimin kapsamı denizlerde genişliyor.

4.      Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin hızla yaşlanıyor

Dünyada 1,39 milyarlık nüfusuyla en kalabalık ülke olan Çin'de, yaşlı nüfus geçen yıl 241 milyona ulaştı.

5.      SUUDİ VELİAHT PRENSİN ABD ZİYARETİ

Suudi Arabistan Prensi Muhammed Bin Selman ile biraya gelen ABD Başkanı Trump, bir tablo üzerinde Suudi Arabistan'ın geçtiğimiz yıl satın aldığı araçlardan örnekler göstererek, yapılan bu askeri içerikli alışverişin Amerika'da 40 bin kişinin istihdamına katkı sunduğunu belirtti. Trump, Obama döneminden bu yana iki ülke ilişkilerinin yakınlaştığına da dikkat çekti.

6.      Eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'ye yolsuzluk gözaltısı

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 2007'deki seçimlerde Libya'dan usulsüz mali destek aldığı iddiaları üzerine başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı

7.      Sınır dışı edilen Rus diplomatlar Moskova'ya vardı

Rus çifte Ajan Sergey Skripal'in zehirlenmesinin ardından İngiltere'nin sınır dışı ettiği 23 Rus diplomat Moskova'ya vardı.