ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 20.03.2018

1. Çin ve Türkler akraba olabilir'mi ? 
2. Oslo'da Uygur dili ve medeniyeti Konferansı
3. Uygur Dostu hakkın rahmetine kavuştu
4. Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Çin'de
5. Petrol ve doğal gaz arayan sualtı robotları
6. Özbekistan ile Birleşik Krallık arasında askeri işbirliği anlaşması

Bu haber 43 kez okunmuştur.

1.      Çin ve Türkler akraba olabilir'mi ?

Çin basınında yayınlanan haberlere göre Doğu Türkistan'a Vekil Chen Quanguon'un ( çen Çuyenguo'nun) Sözde Uygurlar ve Çinlileri akrabalaştırma politikası devam ediyor, Uygurlar'ın çinlileri eve alması ve onlara yemek yapması konusunda zorunlu tutulduğu, buna karşı çıkan Uygurlar'ın ise cezaevine gönderildiği bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan ETİC başkanı karakaş: Uygurlar'ın milli duygusunu, izzet ve gururunu ayaklar altına alarak, bunca Zulüm ve baskılar yaparak, aynı anda Uygurlar'a çinlileri sözde akrabalaştırma politikalarını uygulaması, Çin Hükümetinin düşündüğünün aksine, iki milletin arasındaki kin ve nefret'i daha fazla körükleyecek ve düşmanlıklar artacaktır.Çin'i bu yaprıklarından vazgeçmeye çağırıyoruz ifadelerini kullandı.

2.      Oslo'da Uygur dili ve medeniyeti Konferansı

Nrveç'in başkenti Oslo'da düzenlenen ''Uygur dili ve medeniyetine bağışlanan bilim konulu Konferansı Uygur gençler 'in demokrasi ve insan hakları konusu ele alındı. Konferans oslo Uygur Ana dil okulu öğrencilerinin gösterileriyle son buldu.

3.      Uygur Dostu hakkın rahmetine kavuştu

Doğu Türkistanlıların dostu , Eski Bakanlardan olan Hasan Celal Güzel hayatını kaybetti. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü, Millî Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı görevlerinde bulunan Hasan Celal Güzel, Doğu Türkstan ve Uygur davasında katkıları olmuştur.

4.      Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Çin'de

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho, üç günlük İsveç temaslarının ardından Çin'in başkenti Pekin'e gitti. Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung Wha, Kuzey Kore liderinin nükleer silahsızlanma konusunda kararlı olduğuna dair söz verdiğini söyledi.

5.      Petrol ve doğal gaz arayan sualtı robotları

Hidrofonlar ve sensörler ile yoğun şekilde donatılmış sofistike sualtı robotları, sonar teknolojisinin yardımıyla deniz tabanında filo şeklinde hareket ederek keşifler yapmak için tasarlandı.

6.      Özbekistan ile Birleşik Krallık arasında askeri işbirliği anlaşması

Özbekistan ve Birleşik Krallık Savunma Bakanlıkları askeri personel eğitimi alanında işbirliği memorandumu imzaladı.