ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 19.03.2018

1. Bir resim çıktığı gerekçesiyle 6 yıl hapis cezası verildi.
2. Afrin'den sonra sıradaki hedef Menbiç
3. Putin rakiplerine fark attı
4. Çin'den ABD'ye Tayvan uyarısı
5. Bugün Mübarek Üç Aylar'ın başlangıcıdır.

Bu haber 49 kez okunmuştur.

1.      Bir resim çıktığı gerekçesiyle 6 yıl hapis cezası verildi.

Doğu Türkistan'dan gelen bilgilere göre çin plisleri, Adile Abbas Elem'i tutukladı. henüz 19 yaşına giren Uygur Kızının telefonunu kontrol eden  Çin polisleri, telefonda namazla alakalı bulduğu resimi regekçe gösteterek Adileyi tutukladığı akabinde 6 yıl hapis cezası verdiği bildirildi.

Olaya sert tepki gösteren ETİC başkanı Karakaş: Çin bir yandan asilimasyon propagandası yaparken, diğer yandan Müslüman Uygur türklerini tutuklamak ve yok etmek için bahane olmaksızın bastırıp, çocuk yaşlı demeden hapislere atmakta, İnsan haklarını ayaklar altında çiğnemektedir. Çin'in bu yaptıklarını sert dille kınıyoruz dedi.

2.      Afrin'den sonra sıradaki hedef Menbiç

 Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü’nü kutlarken, Afrin şehir merkezinin kontrol altına alındığı haberi geldi. Çanakkale Zaferi, Afrin’den gelen sevindirici haberle taçlandı. Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO bugün Afrin kent merkezinde kontrolü sağlamıştı.gelen sonbilgiye göre TSK ve ÖSO, Afrin'de 29 köyü daha teröristlerden kurtararak, ilçe merkezinin kuzey, doğu ve batı bölgelerini tümüyle kontrolüne aldı.

3.      Putin rakiplerine fark attı

Rusya'da Vladimir Putin Devlet Başkanlığı seçimini açık farkla önde tamamlarken diğer adaylar bu yarışta hiç bir varlık gösteremedi

4.      Çin'den ABD'ye Tayvan uyarısı

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Trump'ın imzaladığı Tayvan ziyareti kararının 'tek Çin' ilkesini ciddi şekilde ihlal ettiğini belirterek, karara tepki gösterdi.

5.      Bugün Mübarek Üç Aylar'ın başlangıcıdır.

İlahi esintilerin kalpleri okşadığı, bir anın bir asra bedel olduğu bu aylarda dualarda birleşmek, Tüm Dünyadaki mazlumların duası olmak, Zulme karşı dik durmak, Mazlumların umudu olmak dileğiyle, Üç aylarınız mübarek olsun.