ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 09.03.2018

1. Dolkun İsa Basın toplantısında
2. Sınırdaki Uygur Kadınar geri dönüyor
3. ABD: Afrika, para uğruna egemenliğini Çin'e teslim etmemeli
4. Çin: Rusya ile ortaklığımız dağ gibi sarsılmaz
5. Uygurlar 10 ülkede protesto düzenleyecek
6. Gurbetteki Uygur çocuklar geleceğe umut veriyor

Bu haber 27 kez okunmuştur.

1.      Dolkun İsa Basın toplantısında

Washington'daki Ulusal Basın Kulübü'nde düzenlenen toplantıda gazetecilerin sorularına yanıt veren Dünya Uygur kurultayı başkanı Dolkun İsa, Çin'in Sözde teröre karşı mucadele adı altındaki Uygurları sömürme politikasını ve Çin'in kirli oyunlarını anlattı.

2.      Sınırdaki Uygur Kadınar geri dönüyor

Doğu Türkistan ve Suriye başta olmak üzere Dünyadaki zulmü anlatmak için Suriye sınırına giden Doğu Türkistanlı hanımlar Bugün geri döndü.   İnsan hakları ihlalleri konusundaki düzenlenen oturumda  Konuşan Doğu Türkistan Teşkilatları Birliği vekili Münevver Özuygur Doğu Türkistan’da Çin’in yaptığı insan hak ve özgürlükleri ihlallerini anlattı.

3.      ABD: Afrika, para uğruna egemenliğini Çin'e teslim etmemeli

ABD, Afrika kıtasında Çin'in en büyük ticaret ortağı haline gelmesiyle etkinliğinin koybolmasından endişeli. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, kıta ülkelerine kredi ve yatırım karşılığı egemenliklerini Çin'e teslim etmemeleri çağrısı yaptı.

4.      Çin: Rusya ile ortaklığımız dağ gibi sarsılmaz

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Pekin’in Moskova’yla ilişkilerden tamamen emin olduğunu, iki ülke arasındaki ortaklığın dağ gibi sarsılmaz olduğunu belirtti.

5.      Uygurlar 10 ülkede protesto düzenleyecek

Dünya Uygur Kurultayı'ndan yapılan açıklamaya göre 15 mart'ta ABD, Almanya, Türkiye, Belçika, Norveç, İsveç, Birleşik Krallık, Hollanda, Avustralya ve Kanada'da protesto gösterileri düzenlenecek.gösterilerde yalnızca kadın ve çocukların olacağını belirtti. Yapılan açıklamada Xi Jinping'in Çin'de iktidarını giderek kuvvetlendirmesi ile beraber Doğu Türkistan'daki durumun giderek kötüye gittiği belirtildi.

6.      Gurbetteki Uygur çocuklar geleceğe umut veriyor

Doğu Türkistan'daki Çin Zulmünden kaçarak farklı ülkelere sığınmak zorunda kalan Uygurlar, çocuklarını farklı dallarda yetiştirerek geleceğe umut vermeye devam ediyor. kanada'da yaşayan Uygur çocuklar jimnastik yarışmasında birincilik ve altın madalyalar kazanarak Gurbetteki Soydaşlarına ilham kaynağı oluyor.