ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 12.02.2018

1. Bir Uygur ailesinin dramı
2. Otlaklar büyük zarar görüyor
3. Çin'de gaz yüklü tanker otoyolda dehşet saçtı
4. Pekin'de alışveriş merkezinde bıçaklı saldırı
5. Trump'tan Kudüs açıklaması
6. BAE ile Hindistan arasında petrol anlaşması
7. Rusya'da yolcu uçağı düştü: 71 ölü 

Bu haber 46 kez okunmuştur.

1.            Bir Uygur ailesinin dramı

Doğu Türkistan'ın başkenti Ürümçi'deki Altın Bulak Alışveriş Merkezi'nde sahne kıyafetleriyle uğraşan Kalbınur Tohti ve Şirinay Tohti isimli iki kız kardeşin 2017 yılında Çin'in Uygurlara yönelik baskı operasyonları kapsamında tutuklandığı bildirildi.  Onların Tacigül Tohti isimli bir kız kardeşinin 2009 yılındaki 5 Temmuz katliamı sonrası tutuklandığı ve daha sonra cesedinin ailesine teslim edildiği öğrenildi. Gurbettik akrabalarının verdiği bilgilere göre, bu kardeşlerin dört çocuğu kimsesiz kaldı, onların en büyüğü 12 yaş, en küçüğü saece 4 yaş. 

2.            Otlaklar büyük zarar görüyor

Doğu Türkistan'daki otlakların %80'ninin iklim değişikliği nedeniyle zarar gördüğü bildirildi. Bunun başlıca nedenlerinin kentsel dönüşüm, endüstriyel kirlilik ve turizm alanlarının iyi planlanmaması olduğu belirtildi.

3.            Çin'de gaz yüklü tanker otoyolda dehşet saçtı

Çin'in kuzeyindeki Hebei bölgesinde likit gaz yüklü iki tankerde sızıntı nedeniyle meydana gelen patlama büyük korkuya neden oldu.

http://tr.euronews.com/2018/02/11/cin-de-gaz-yuklu-tanker-otoyolda-dehset-sact-

4.            Pekin'de alışveriş merkezinde bıçaklı saldırı

Çin'in başkenti Pekin'deki bir alışveriş merkezinde düzenlenen bıçaklı saldırıda 1 kişi öldü, 12 kişi yaralandı. 35 yaşındaki zanlının, polis sorgusu sırasında eylemi "kişisel huzursuzluğunun dışa vurumu" olarak nitelediği ifade edildi.

https://www.youtube.com/watch?v=wIDeByOnV7o

5.            Trump'tan Kudüs açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin işgal altındaki Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etme kararının seçim vaadi olduğunu ve müzakere edilmesinin mümkün olmadığını söyledi. 

6.            BAE ile Hindistan arasında petrol anlaşması

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Hindistan arasında petrol alanında bir anlaşma ve 4 mutabakat zaptının imzalandığı bildirildi. 9 Mart'tan itibaren yürürlüğe girecek anlaşmanın 40 yıl geçerli olacağı ifade edildi.

https://www.youtube.com/watch?v=oCCQWfj4JDs

7.            Rusya'da yolcu uçağı düştü: 71 ölü 

71 kişiyi taşıyan Rus Antonov 148 tipi yolcu uçağı Moskova yakınlarında düştü. Kazada 65 yolcu ve 6 mürettebattan kurtulan olmadığı açıklandı. in'de gaz yüklü tanker otoyolda dehşet saçtı