ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 11.02.2018

1. Çin'den Uygurlara anayasal yemini uygulaması 
2. Çinliler atanıyor
3. Çin, Kırgızistan ile sınırı geçiçi olarak kapattı
4. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'dan Güney'e davet
5. Kurtulmuş: Japonya'dan çok sayıda turist gelmesini bekliyoruz
6. Şehitlerimize rahmet diliyoruz

Bu haber 52 kez okunmuştur.

1.            Çin'den Uygurlara anayasal yemini uygulaması

Çin işgal yönetimi, Doğu Türkistan'daki tüm devlet memurlarına anayasal yemin sistemi uygulanacağını açıkladı.

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi başkanı Abdücelil Karakaş şunları ifade etti, "sözde anayasal yemin uygulaması Çin'in ÇKP ideolojisiyle beyin yıkama kampanyasından başka bir şey değildir. Yeminin içeriğinden bakıldığında, Çin işgal güçleri halkın zihnine kendi ideolojisini yerleştiriyor. Çin'in, Doğu Türkistan halkının milli hassasiyetlerini hiçe sayan bu uygulamasını şiddetle kınıyor ve uluslararası kamuoyunu Çin'in bu tür uygulamalarına karşı sert tepki göstermeye çağırıyoruz."

2.            Çinliler atanıyor

Doğu Türkistan'ın Çerçen ilçesinde yetkililer Çin'in iç kesimlerinden 100 köy memuru alacağını duyurdu. Nüfusunun yüzde 77'si Uygurlardan oluşan bu ilçede, tüm yerel yönetimlere Han Çinlilerinin atanmakta olduğu bildiriliyor.

3.            Çin, Kırgızistan ile sınırı geçiçi olarak kapattı

Kırgızistan Cumhuriyeti Devlet Sınır Hizmeti basın servisi, Çin tarafının girişimi ile Kırgız-Çin devlet sınırındaki Torugart ve İkeştam kontrol noktalarının 15-21 Şubat tarihleri arasında kapatılacağını bildirdi.

4.            Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'dan Güney'e davet

Pyeongchang Kış Olimpiyatları için Güney Kore'de bulunan Kuzey Kore lideri Kim'in kız kardeşi Kim Yo-jong ve Güney Kore başkanı Moon başkent Seul'da Başkanlık Sarayı'nda bir araya geldi. Kız kardeş Kim'in Kuzey Kore liderinin davetini Moon'a ilettiğini bildirildi.

5.            Kurtulmuş: Japonya'dan çok sayıda turist gelmesini bekliyoruz

2018 Japonya Festivali açılışı dolayısıyla Türkiye'ye gelen Japonya Devlet Bakanı  Matsuyama ile bir araya gelen Bkan Kurtulmuş: Asya ülkelerine açılım politikamız çerçevesinde Japonya'dan da çok sayıda turistin Türkiye'ye gelmesini önemsiyoruz" dedi. 

6.            Şehitlerimize rahmet diliyoruz

Zeytin Dalı Harekâtında TSK'ya ait helikopterin düşürülmesi ve ardından yaşanan çatışmalarda şehit düşen 11 askerimize ve tüm şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.