ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 10.02.2018

1. Çin'in "etnik akrabalık" politikasına lanet okuyoruz
2. Hollanda Kralı Çin'de Uygurları günedme getirdi
3. Çinliler Türkiye’de dev kömür santrali yapacak
4. Kırgızistan ve Özbekistan işbirliği potansiyelini artıracak
5. Rabiya Kadir hanım japonya'da 
6. Vefatı'nın 100. yılında yad ediyoruz

Bu haber 39 kez okunmuştur.

1.            Çin'in "etnik akrabalık" politikasına lanet okuyoruz

Çin basınında yer alan haberler göre, Uygurların dini ibadetleri ve geleneksel örf adetlerini yasaklayan Çin yönetimi, bu kez sözde "etnik akrabalık" adı altında Uygurları Han Çinlilerini evlerine davet ederek geleneksel bayramı "Çağan"ı kutlamaya zorluyor.

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi (ETIC) Başkanı Abdücelil Karakaş şunları ifade etti:" Çin yönetimi sözde özerk bölge kanunu ve diğer kanunlarını ihlal ederek, Uygurların haklarını ellerinden alıyor. Bu yetmezmiş gibi onların milli hassasiyetlerini ayaklar altına alıyor. Böylece meşru bir hükümet değil gerçekte bir sömürge olduğunu kanıtlıyor. ETIC olarak Çin'in bu tür politika ve uygulamalarını şiddetle kınıyor ve lanet okuyoruz!".

2.            Hollanda Kralı Çin'de Uygurları günedme getirdi

Hollanda Kralı Willem-Alexander'in 7-8 Şubat günleri Çin'e gerçekleşirdiği resmi ziyaretinde, Çin devlet başkanı Şi ile yaptığı görüşmede Uygur ve Tibet sorununu dile getirdiği bildirildi. Ayrıca, Çin'deki dini özgürlük durumu ve Komünizm karşıtı aktivitelere yapılan bakıların da konuşulduğu belirtildi.

3.            Çinliler Türkiye’de dev kömür santrali yapacak

Çin'in en büyük enerji şirketlerinden Şanghay Electric Power Türkiye'de kömür santrali kurmak için 889,7 milyon dolarlık sözleşme imzaladı. Çinliler maden işlerinde kendi ülkelerinden elemanları çalıştırıyor.

4.            Kırgızistan ve Özbekistan işbirliği potansiyelini artıracak

Kırgızistan ve Özbekistan Cumhurbaşkanlarının 2017 yılındaki ziyaretleri çerçevesinde iki ülke arasında toplam 220 milyon dolardan fazla ortak girişim kurulmasına ilişkin anlaşmalar imzalandı. Taraflar, ikili ticaret hacmini 2018-2019 yılları arasında 500 milyon dolara çıkarma konularını görüştü.

5.            Rabiya Kadir hanım japonya'da

09-şubat-2018 Tarihinde Japonya'ya giden  Rabiya Kadir hanım Japon parlamenterlerle 2 saatlik yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirdi. Başbakan baş danışmanı Eto seyici ve 12 Milletvekilinin katıldığı toplantıda Çin işgalindeki Doğu Türkistanı sorunu anlatıldı.

6.      Vefatı'nın 100. yılında yad ediyoruz

                Doğu Türkistan dostu'nun vefatının 100. yılı Osmanlı imparatorluğunun son sultanlarından olan ikinci Abdulhamid Han Yaptığı fedakarlık ve osmanlının en zor dönemlerinde yaptığı stratejik hamlelerle ön plana çıkmıştı , Aynı zaman'da Doğu Türkistan'daki kardeşlerini hiçbir zaman unutmadığı gibi silah ve toplar göndererek Çin'e karşı direnmesi için yardım eden ikinci Abdulhamit han'ı, Vefatının 100. cü ylında sevgi ve minnetle yad ediyoruz.