ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 09.02.2018

1. Eski Uygur rektör hakkında soruşturma
2. Çin, Malezya'ya kaçan 11 Uygur'un iadesini istiyor 
3. Çin, Avrupa medyasına sızıyor 
4. Çin'de Yol Çöktü: 8 Ölü
5. NATO Rusya'ya karşı yeni komuta merkezleri planlıyor
6. Google'a 21 milyon dolarlık ceza

Bu haber 59 kez okunmuştur.

1.            Eski Uygur rektör hakkında soruşturma

2017 yılının rotalarında, Sican Üniversitesinin eski rektörü coğrafya doktoru Taşpolat Tiyip'in görevinden alındığı açıklanmıştı ve onun gözaltına alındığı hakkında iddialar ortaya çıkmıştı. Son bilgilere göre, Çin yönetiminin Taşpolat Tiyip hakkında soruşturma başlattığı, onun ise gözaltında tutulduğu belirtildi. Gözlemciler, Çin'in sözde "ikiyüzlülük" bahanesiyle soruşturma başlatmış olabileceğini öne sürüyor. Son dönemlerde bir çok Uygur memur söz konusu suçlamayla görevlerinden alınıyor.

https://www.rfa.org/uyghur/xewerler/siyaset/tashpolat-teyip-02072018132253.html

2.            Çin, Malezya'ya kaçan 11 Uygur'un iadesini istiyor

Çin zulmünden kaçan Yüzlerce Uygur gittikleri Tayland'da yakalanmışlardı. Tayland'da tutulan Yüzlerce Uygur zaman zaman Türk medyasında da Geniş yer bulmuştu. Kasım 2017'de ise Tayland'da tutuldukları hapishaneden kaçan 25 Uygur'dan Bazıları Malezya sınırında yakalanmıştı. Tutuklu bulunan 11 Uygur'un Tayland yerine kendilerine iade edilmesi için Çin'in Malezya hükümete büyük bir baskı kurduğu belirtiliyor.

3.            Çin, Avrupa medyasına sızıyor

Güncel bir araştırmada Çin’in Avrupa medyası ve kamuoyu üzerindeki artan nüfuzu karşısında uyarıda bulunuluyor. Araştırma, Çin'in Avrupa medyasına sızmak için kullandığı yöntemleri irdeliyor.

4.            Çin'de Yol Çöktü: 8 Ölü

Çin'in güneyinde metro inşaatı sürdürülen bir alandaki yolun çökmesi sonucu, en az 8 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

https://www.youtube.com/watch?v=jeHV46Igws0

5.            NATO Rusya'ya karşı yeni komuta merkezleri planlıyor

Rusya'yı dünyada saldırgan bir tutum izlemekle eleştiren NATO'nun, Almanya ve ABD'de iki yeni komuta merkezi kurmayı planladığı öne sürüldü.

6.            Google'a 21 milyon dolarlık ceza

Hindistan Rekabet Kurumu, arama sonuçlarını, kendisinin ve ortaklarının hizmetlerini tanıtmak yönünde manipüle ettiği gerekçesiyle Google'a 21 milyon dolar para cezası kesti.