ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 07.02.2018

1. Türkiye'den Doğu Türkistan'a dönen öğrenci kayboldu
2. Polis toplantı odasına bakın düzenledi
3. Çin'den Füze Savar denemesi
4. İsveç'ten Çin'e kınama
5. Filipinler Devlet Başkanı Çin'le yaptığı anlaşmayı bozdu
6. Kazakistan ve Almanya askeri işbirliği yapacak

Bu haber 41 kez okunmuştur.

1.            Türkiye'den Doğu Türkistan'a dönen öğrenci kayboldu

Antalya'daki Akdeniz Üniversitesi'nin Uygur öğrencisi Turguncan Yusuf, Çin polislerinin Doğu Türkistan'da yaşayan babası ve ağabeyini rehin alarak tehdit emesi sonrası, 19 Ocak'ta İstanbul'dan uçakla memleketi Ürümçi'ye döndü. 27 Ocak tarihinde Çin polisleri Turguncan'ın evine baskı yaparak onu tutukladı. O tarihten itibaren ne Turguncan'dan ne babası ve ağabeyinden haber alınamıyor. Turguncan'ın arkadaşları, onun boş zamanlarında boks kursuna gittiğini, Çin'e karşı hiçbir eylemde bulunmadığını, tek suçunun Türkiye'de öğrenci olmak olduğunu aktardı.

https://www.rfa.org/uyghur/xewerler/kishilik-hoquq/turkiyedin-qaytqan-oqughuchi-ghayip-02052018234821.html

2.            Polis toplantı odasına bakın düzenledi

Çin'in Şandong eyaletinde hükümet yetkilileri ile halk temsilcileri arasında yapılacak bir görüşme toplantısı öncesi, polisler toplantı odasını baskın düzenledi ve bazı temsilcileri Kelepçeleyerek zorla odadan çıkardı. İşte o görüntüler.

3.            Çin'den Füze Savar denemesi

Çin Savunma Bakanlığı, başarılı bir füze savar sistemi denemesi gerçekleştirdiğini açıkladı. Denemenin işgal altındaki Doğu Türkistan'da gerçekleştirildiği iddia ediliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=3FjQYFuW8ow

4.            İsveç'ten Çin'e kınama

İsveç Dışişleri Bakanı Wallstrom, kitap yayıncısı İsveç vatandaşı Gui'nin Çin'de gözaltına alınmasının oldukça ciddi bir durum olduğunu belirterek, Çin'in "acımasız" ve "keyfi" eylemini kınadıklarını kaydetti.

5.            Filipinler Devlet Başkanı Çin'le yaptığı anlaşmayı bozdu

Filipinler Devlet Başkanı Duterte, Çin'le yaptığı anlaşmayı bozarak Çin araştırma gemilerinin Filipinler'in Pasifik kıyılarında araştırma yapmasını yasakladı. Donanmaya talimat vererek, 'Yabancı bütün gemileri kovalayın.' dedi.

6.            Kazakistan ve Almanya askeri işbirliği yapacak

Kazak ve Alman Savunma Bakanlıkları Berlin'de işbirliği anlaşmasını imzaladı. Kazakistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kazak ve Alman savunma bakanlıkları arasında dostluk, işbirliği ve yapıcı diyalogun en yüksek seviyede olduğu vurgulandı.https://akipress.com/news:601913