ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 06.02.2018

1. Dünya çapında Çin karşıtı protesto
2. New York Times: 500 bin Uygur gözaltında
3. Çin, ABD'den Sorgum İthalatıyla İlgili Soruşturma Başlattı 
4. 3 Türk devletinden Çin'e karşı hamle
5. Erdoğan Vatikan'da Papa ile görüştü
6. Suudilerden Özbekistan'a dev yatırım  
7. Hindistan'a ait petrol tankeri 22 mürettebatıyla kayboldu

Bu haber 84 kez okunmuştur.

1.            Dünya çapında Çin karşıtı protesto

5 Şubat 2018 tarihinde, Türkiye, Almanya ve Hollanda başta olmak üzere birçok ülkede, gurbetteki Uygurlar yaşadıkları ülkelerdeki Çin Büyükelçilikleri ve Konsoloslukları önünde toplanarak, Doğu Türkistan'daki Çin zulmünü protesto etti ve 5 Şubat Gulca katliamı şehitleri ve tüm şehitler için dua etti.

2.            New York Times: 500 bin Uygur gözaltında

Çin işgalindeki Doğu Türkistan'da Ağustos 2016'da bölge valiliği görevlendirildi Çın çuenguo'nun uygulamaları sonrası Batı medyasının gözü bir tür "teknolojik gözaltı laboratuvarı" olarak adlandırılan bölgeye çevrildi. New York Times'ın haberine göre Doğu Türkistan'da yaşayan Uygurların %5'i yani yaklaşık 500.000'i gözaltında tutuluyor. Doğu Türkistan'da herkese uygulanan bir "potansiyel suçlu"formundan da bahsediyor.

3.            Çin, ABD'den Sorgum İthalatıyla İlgili Soruşturma Başlattı

ABD Başkanı Trump'ın güneş panelleri ve çamaşır makineleri ithalatına ek vergi getirmesinin ardından, Çin de ABD'den sorgum ithalatıyla ilgili soruşturma başlattı.

4.            3 Türk devletinden Çin'e karşı hamle

Çin'in kripto para madenciliğini yasaklaması sonrasında başta Çin’in bazı madencilik bölgeleriyle aynı sınırı paylaşan Kırgızistan olmak üzere Kazakistan ve Özbekistan kripto para madencilerini ülkelerine çekmek için çeşitli teşvikler sunmayı planlıyor.

5.            Erdoğan Vatikan'da Papa ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vatikan'da Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile bir araya geldi. Görüşmede, Amerika Birleşik Devletleri yönetimine Kudüs kararının sakıncaları ve uygulamaya geçirilmemesi yönünde telkinleri sürdürmenin önemine değinildi.

6.            Suudilerden Özbekistan'a dev yatırım 

Suudi Arabistan'ın yatırım fonlarından olan Suudi Kalkınma Fonu'ndan Özbekistan'a 50 milyon dolar kredi verileceği açıklandı. Yapılan açıklamaya göre verilen kredi inşaat sektöründe kullanılacak. 

https://www.youtube.com/watch?v=VzRN68jpZFE

7.            Hindistan'a ait petrol tankeri 22 mürettebatıyla kayboldu

Hindistan'dan özel bir şirkete ait 22 mürettebatlı petrol tankerinden 31 Ocak'tan beri haber alınamadığı bildirildi.

https://www.youtube.com/watch?v=jDeDXuqxnu4