ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 05.02.2018

1. Çin 84 yaşındaki Uygur alimi tutukladı 
2. Gulca katliamını unutmadık!
3. Çin'de polis terörü
4. Çin'den ABD'ye tepki
5. Kendi ordusu Netanyahu'yu uyardı
6. ABD'de gripten ölenlerin sayısı 53'e yükseldi

Bu haber 59 kez okunmuştur.

1.            Çin 84 yaşındaki Uygur alimi tutukladı

Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi (ETIC)'in 2 Şubat aldığı bilgiye göre, Doğu Türkistan'ın Hotan şehrinde yaşayan 84 yaşındaki İslam alimi Abdulahad Berat damolla tutuklanarak cezaevine gönderildi. Onun torunları dahil tüm ailesi Çin polisleri tarafından tutuklandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan ETIC Başkanı Abdücelil Karakaş, Çin işgal güçlerinin halk tarafından sevilen tanınmış İslam alimini tutuklamasını şiddetle kınadı ve bunun Nazi Almanya'sının etnik ayrımcılık politikasından hiçbir farkı olmadığını vurguladı.  Karakaş, "geçtiğimiz günlerde allame Muhammed Salih'in Çin'in toplama kampında şehit edilmesinin kaygısını yaşarken, yine bir üstadın tutuklanması bizi derindin üzdü ve onun akıbetinden endişeliyiz. Çin'in bu tür Uygulamaları ancak ve ancak kin ve düşmanlığa yol açacaktır. Tüm dünyadaki Uygurları Çin zulmüne karşı tek yumruk olmaya çağırıyoruz!" Dedi. 

2.            Gulca katliamını unutmadık!

Çin işgal güçlerinin 5 Şubat 1997 tarihinde gerçekleştirdiği Gulca katliamının 21. Yıldönümü dolayısıyla Belçika ve İsveç'teki Çin Büyükelçilikleri önünde protesto gösterileri düzenlendi. 1997 yılının Ramazan ayında, Doğu Türkistan'ın Gulca şehrinde barışçıl bir şekilde başlayan gösteriler, Çin güvenlik güçlerinin kalabalığa açtığı rastgele ateş sonucu bir katliama dönüşmüştür. 5 Şubat ve sonraki günlerde devam protestolarında en az 100 Uygur öldürülmüş, yüzlercesi yaralanmış ve 4.000'e yakın Uygur da gözaltına alınmıştır.

3.            Çin'de polis terörü

Doğu Türkistan'da Uygur Müslümanlarına yaptığı baskı ve zulümlerle tanınan Çin polis ve zabitaları, kendi vatandaşlarına da terör ve şiddet uygulıyor. Işte o görüntüler.

4.            Çin'den ABD'ye tepki

Çin Savunma Bakanlığı, ABD’nin önceki gün yayınladığı Nükleer Durum İnceleme Belgesi’ne tepki göstererek, bu ülkeye "soğuk savaş zihniyeti”ni bırakma çağrısı yaptı. Pentagon tarafından açıklanan Nükleer Durum İnceleme Belgesi’nde Rusya, Kuzey Kore, İran ve Çin, “olası tehdit unsuru” ülkeler arasında yer almıştı.

https://www.youtube.com/watch?v=oFzpvvNnmuk

5.            Kendi ordusu Netanyahu'yu uyardı

İsrail ordusu, Netanyahu'ya Gazze'de krizlerin tırmandığını belirterek "ciddi bir değerledirme" yapılması gerektiği konusunda uyardı.

6.            ABD'de gripten ölenlerin sayısı 53'e yükseldi

ABD'de, son bir hafta içinde 16 çocuğun daha hayatını kaybetmesiyle ekim ayından bu yana  gripten ölenlerin sayısı 53 oldu.

https://www.youtube.com/watch?v=B9JYKv02WL8