ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 04.02.2018

1. 5 Şubat Gulca Katliamı protesto gösterisi düzenlenecek
2. İlham Tohti'yi ailesi ziyaret edemiyor
3. Tillerson'dan Latin Amerika ülkelerini Çin uyarısı
4. Rusya: ABD'nin yeni nükleer doktrini hayal kırıklığı yarattı
5. Özbekistan'dan Türk vatandaşlarına vize muafiyeti
6. Türkiye'nin elektrik ithalatı faturasında büyük düşüş
7. BAE ilk yerli uydusu 'KhalifaSat'ın yapımını tamamladı

Bu haber 65 kez okunmuştur.

1.            5 Şubat Gulca Katliamı protesto gösterisi düzenlenecek

Çin işgal güçlerinin 5 Şubat 1997'de Doğu Türkistan'ın Gulca şehrinde gerçekleştirdiği kanlı katliamın 21. Yıldönümü yaklaşırken, Dünya Uygur Kurultayı başta olmak üzere, Dünyanın çeşitli ülkelerindeki Doğu Türkistan örgütleri açıklamaya yayınlayarak, Uygurları ve uluslararası kamuoyunu 5 Şubat Gulca Katliamını unutmamaya çağırdı. Bu katliamın yıldönümü münasebetiyle, çeşitli ülkelerdeki Çin Büyükelçilikleri ve Konsoloslukları önünde protesto gösterileri düzenlenmeye devam ediyor.

2.            İlham Tohti'yi ailesi ziyaret edemiyor

Çin tarafindan müebbet hapis cezasına çarptırılan Uygur insan hakları savunucusu Pro. İlham Tohti'nin eşi ve çocukları, Doğu Türkistan'daki baskı ve gözetimini sıklaştırmasından dolayı geçtiğimiz yazdan itibaren onu ziyaret etmeye gidemiyor.

3.            Tillerson'dan Latin Amerika ülkelerini Çin uyarısı

Geçtiğimiz günlerde, Meksika, Arjantin, Peru, Kolombiya ve JamaIka'yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Çin'in Latin Amerika ülkelerine ayak batığını ve ekonomik ilişkileri kullanarak, bu ülkeleri kendi tarafına çekmeye çalıştığını söylemişti.  Çin, Tillerson'un sözlerini saygısızlık olarak yorumladı. 

4.            Rusya: ABD'nin yeni nükleer doktrini hayal kırıklığı yarattı

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) yayınladığı yeni nükleer doktrinin Rusya karşıtı olduğuna dikkat çeken Rusya Dışişleri Bakanlığı, doktrinin Moskova'da hayal kırıklığı yarattığını vurguladı.

https://www.youtube.com/watch?v=_4JGOutK_h0

5.            Özbekistan'dan Türk vatandaşlarına vize muafiyeti

 Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, aralarında Türkiye'nin bulunduğu 7 ülke vatandaşlarına 30 günlük vize muafiyeti tanıdı. Ayrıca 1 Temmuz itibarıyla ülkede "e-vize" uygulamasına geçileceği de kararnamede yer aldı.

6.            Türkiye'nin elektrik ithalatı faturasında büyük düşüş

Türkiye'nin elektrik ihalati 2017'de bir önceki yıla göre yüzde 60 azalarak 85 milyon 501 bin 108 dolara düştü. Son gün elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık verilmesi, elektrik ithalatı faturasının azalmasında etkili oldu.

7.            BAE ilk yerli uydusu 'KhalifaSat'ın yapımını tamamladı

Birleşik Arap Emirlikleri, ilk yerli uydusu "KhalifaSat"ın yapımının tamamlandığını duyurdu.

https://www.youtube.com/watch?v=H1uMKmZapWk