ETIC 'Bizim İller' Günün Önemli Gelişmeleri 30.04.2017

 • Guma'da dini âlimler hapsedildi
 • Osman Batur Şehadetinin 66. Yıldönümü
 • Doğu Türkistanlılar Cumhurbaşkanından Yardım İstiyor
 • Kuzey Kore'den yeni füze denemesine tepki
 • AB liderleri Brexit'in ana hatlarında uzlaştı
 • NATO Türkiyesiz güçsüz olur
 • Kırgızistan’da bir günlük milli yas ilan edildi
 • Brezilya'da grev sürüyor
 • Papa Mısırı ziyaret etti
 • Bu haber 193 kez okunmuştur.

  1. Guma'da dini âlimler hapsedildi

  Doğu Türkistan'ın Hotan iline bağlı Guma ilçesinde, 68 yaşındaki MuhammetAziz mahdum, 63 yaşındaki Ablet İsmail Hacı başta olmak üzere, çok sayıda din adamlarına 10 ile 20 yıl arasında hapis cezası ortaya çıktı.

  1. Osman Batur Şehadetinin 66. Yıldönümü

  Doğu Türkistan Milli bağımsızlık Hareketlerinin sembol isimlerinden Osman Batur İslambayoğlu, Çinli işgalciler tarafından şehit edilişinin 66.yıldönümünde, Türkiye'de çeşitli konferans ve etkinliklerle anıldı. Kahramanımızı rahmet ile anıyoruz. Kabri Nur, Mekânı Cennette Olsun.

  1. Doğu Türkistanlılar Cumhurbaşkanından Yardım İstiyor

  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13-14 Mayıs tarihleri arasında Çin'e yapacağı ziyaret öncesinde, Doğu Türkistanlı sivil toplum kuruluşları,Çinin keyfi uygulamaları ile Türk ve Müslüman isimlerinin yasaklanması artık son olmasıiçin, Çin ile masaya oturulduğunda Doğu Türkistan ile Çin arasında kendisinden arabuluculuk yapmasını istedi.

  1. Kuzey Kore'den yeni füze denemesine tepki

  Kuzey Kore cumartesi günü başarısız bir füze denemesi yaptı. ABD Başkanı Donald Trump, füze denemesinin "Çin'e saygısızlık" olduğunu belirtti.Kuzey Kore'nin yaptığı füze denemesinin ardından Tokyo'da erken uyarı sisteminin devreye girdiği ve Tokyo metrosunun kapatıldığı bildirildi.

  1. AB liderleri Brexit'in ana hatlarında uzlaştı

  AB üyesi 27 ülkenin devlet ve hükümet başkanı İngiltere'nin AB'den çıkış süreci müzakerelerinde izlenecek ana hatlar konusunda uzlaşma sağladı.

  1. NATO Türkiyesiz güçsüz olur

  NATO Genel Sekreteri JensStoltenberg “NATO Türkiye olmadan hiç kuşkusuz daha zayıf olur” dedi.

  1. Kırgızistan’da bir günlük milli yas ilan edildi

  29 Nisan 2017 tarihinde, Kırgızistan'ınOş bölgesindeki bir yerleşim biriminde heyelan meydana geldi.Verileregöre, 6 ailede 9 çocuk dâhil 24 kişi göçük altında kaldı.Kırgızistan cumhurbaşkanı “30 Nisan 2017 tarihinin Kırgızistan'da Milli Yas ilan edilmesi üzerine” bir kararname imzaladı.

  1. Brezilya'da grev sürüyor

  Brezilya'da 35 milyon işçi ve emekçinin, iktidarın taşeron çalışmayı yaygınlaştıran politikalarına karşı başlatan genel grev sürüyor.

  1. Papa Mısırı ziyaret etti

  Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Françesko Ortadoğu’nun en büyük Hristiyan azınlığına ev sahipliği yapan ülkesi Mısır'ı ziyaret etti.